23.12.2015

LASSE I MAJA


Gdyby jakimś cudem okazało się, że nie macie jeszcze prezentów dla dzieci w wieku podobnym do moich dzieci, to mam dla Was świetną propozycję książkową. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, znacie?

Moje dziewczyny uwielbiają tę serię - czytamy codziennie, na zmianę. Co kilka dni biegamy do Empiku i dokupujemy kolejną książkę, a jest w czym wybierać bo kolekcja jest całkiem imponująca - na ten moment składa się z 26 pozycji.  Książki Martina Widmarka sprzedawane są w ponad 30 krajach w milionowych nakładach. W Szwecji od kilku lat znajdują się na liście bestsellerów. I nie ma się co dziwić. Dzieci przepadają za tymi książkami, no bo kto nie lubi tajemnic i zagadek? Kryminały, tak to są kryminały dla dzieci, pisane są prostym językiem, przez co są zrozumiałe już dla najmłodszych czytelników. Są idealne dla dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać (również ze względu na wielkość czcionki). Główni bohaterowie Lasse i Maja to przyjaciele mieszkający w miasteczku Valleby, gdzie wspólnie z komisarzem policji, dzięki swojej dociekliwości i bystrości rozwiązują zagadki detektywistyczne. Jakie zagadki? Np. takie " W sklepie zoologicznym Waldemara zwierzęta od tygodnia coraz gorzej się czują. Papugi, świnki morskie i króliki całymi dniami śpią. Lasse i Maja podejrzewają, że mogły zostać otrute. Lecz kto i dlaczego miałby to zrobić? Podczas nocnego śledztwa Lasse i Maja widzą, że ktoś zakrada się do sklepu...."  Jeśli jesteście ciekawi co dolega zwierzakom, sięgnijcie po "Tajemnicę zwierząt".
Dziewczyny przez każdą książkę przechodzą z wielką ciekawością i ekscytacją. Planujemy zebrać całą kolekcję, łącznie z tymi, które już przeczytałyśmy wypożyczając ze szkolnej biblioteki.
A oto i spis wszystkich wydanych przez Wydawnictwo Zakamarki książek w kolejności ich ukazywania się w księgarniach (absolutnie nie trzeba czytać ich w kolejności, my np. zaczynałyśmy od "Tajemnicy złota"):
 1. Tajemnica hotelu - pierwsza z serii która została wydana w 2008 r.
 2. Brązowa księga.  Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai (zeszyt z zadaniami).
 3. Tajemnica diamentów.
 4. Tajemnica cyrku.
 5. Tajemnica kawiarni.
 6. Tajemnica kina.
 7. Tajemnica mumii.
 8. Srebrna księga.Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai (zeszyt z zadaniami).
 9. Tajemnica gazety.
 10. Tajemnica pociągu.
 11. Pamiętnik detektywa.
 12. Tajemnica szkoły.
 13. Tajemnica złota.
 14. Tajemnica meczu.
 15. Tajemnica zwierząt.
 16. Tajemnica szafranu.
 17. Tajemnica biblioteki.
 18. Tajemnica milosci.
 19. Tajemnica kempingu.
 20. Złota księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai (zeszyt z zadaniami).
 21. Tajemnica galopu.
 22. Tajemnica szpitala.
 23. Tajemnica pływalni.
 24. Tajemnica urodzin.
 25. Tajemnica wyścigu.
 26. Tajemnica pożarów - póki co ostatnia wydana w tym roku.

Jak tylko zobaczyłam, że w Multikinie, w ramach poranków rodzinnych przez cały grudzień można oglądać filmy z Lassem i Mają w roli głównej  natychmiast kupiłam bilety na film "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby"- dziewczyny aż piszczały z radości. Zorientowałam się dosyć późno więc dwa pierwsze filmy nas ominęły, ale jeszcze załapiemy się na ostatni "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra", który kina wyświetlają w świąteczny weekend.


A tak wygląda u nas wybieranie książek - odbywa się to poprzez selekcję, którą Pola przeprowadza za każdym razem zanim zdecyduje się na kolejną część.

3 komentarze:

 1. znamy:) mamy i czytamy:) i tez uwielbiamy :)))) jeszcze rok temu byly dostepne tylko stacjonarnie w malutkiej ksiegarni na ul. Mokotowskiej! Super ze sa juz łatwo dostepne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mariolka jak lubcie, to wybierzcie się koniecznie do kina! My byłyśmy na dwóch filmach i oba bardzo nam się podobały - polecam! (może jeszcze gdzieś grają)
   My dziś czytałyśmy "Tajemnicę kawiarni" i Polka nie mogła uwierzyć jak Pan Marcel mógł się zakochać w Dino i jeszcze nazwać go swoją "włoską czekoladką"?!
   Pozdrawiam Was!

   Usuń
 2. Moja córka również czyta te książki i mówi, że ją wciągają te przygody :-) dzięki za dokładny spis

  OdpowiedzUsuń