14.09.2015

"POWIEDŹ KOMUŚ"
Robiąc małe porządki na blogu przeglądałam posty które zaczęłam pisać (jejku, ile tego jest?!) i z niewiadomych przyczyn nigdy nie skończyłam (a właściwie to wiadomych - brak czasu + skleroza). Większość usunęłam, ale ten postanowiłam opublikować.


styczeń 2015
Otwieram Poli dzienniczek, a tam „lektura na marzec „Powiedz komuś” Elżbiety Zubrzyckiej”. Jak zwykle zamawiam w Empiku, bo ze względu na liczbę dzieci w naszym rejonie (tak, tak, Pola uczęszcza do jednej z tych szkół, gdzie klasy kończą się na M) jest ona nie do wypożyczenia w żadnej bibliotece: ani w tej szkolnej, ani w pozostałych dwóch osiedlowych.
Za kilka dni odebrałam małą, niepozorną książeczkę, szybki rzut okiem i …. zaskoczenie.  To coś zupełnie innego niż większość lektur. Przekartkowałam ją szybko i nie mogłam się doczekać wieczoru, kiedy będę mogła usiąść nad nią z dziewczynkami.
Wieczór.
Usiadłyśmy na kanapie w równym rządzie. Pola zaczęła czytać. Na każdej stronie rysunek i jedno zdanie. JEDNO. Jedno przeczytane zdanie i cała masa naszych komentarzy, pytań i odpowiedzi.

Książeczka składa się z czterech rozdziałów dotyczących szacunku. Szacunku do drugiego człowieka, do przyrody, do zwierząt.
O ile dwa pierwsze rozdziały są oczywiste i jestem pewna, że wielokrotnie poruszałyście ze swoimi dziećmi tematy których dotyczą - ja też, o tyle dwa ostatnie pozwoliły mi na dłuższą rozmowę z dziewczynkami na tematy, które są trudne, ale jak dla mnie najważniejsze bo dotyczą niedopuszczalnych zachowań dorosłych względem dzieci, cielesności i nietykalności.

”Co musi wiedzieć dziecko, aby było bardziej bezpieczne wśród ludzi? Rozmawianie z dziećmi na trudne tematy sprawia nam kłopot. Szczególnie wtedy, gdy mamy mówić o zagrożeniach. Obawiamy się, że sama rozmowa może krzywdzić. A jednak, dla bezpieczeństwa dziecka, rozmawiać trzeba...
"Powiedz komuś!" to książka, która podnosi poczucie wartości dziecka i uczy je najważniejszego - szacunku dla siebie i innych. Jednocześnie przekazuje niezbędną wiedzę. Dziecko musi znać swoje prawa i umieć powiedzieć "NIE!" w obronie tych praw i własnego ciała. Trzeba je nauczyć, aby ufało własnym odczuciom. Kiedy czuje się zaniepokojone lub zakłopotane, musi o tym POWIEDZIEĆ KOMUŚ, kto wysłucha i pomoże. Książka pokazuje pozytywny obraz świata i mówi, jak go zachować, stosując się do mądrych zakazów.”

U Poli była to lektura obowiązkowa w I klasie, ale wiem, że nie wszyscy pierwszoklasiści będą mieli okazję się z nią zetknąć - w innych szkołach nie była ona omawiana. Dlatego zachęcam Was do sięgnięcia po nią, nie z obowiązku "bo pani kazała", a z potrzeby uświadomienia dzieciom o istniejących zagrożeniach, aby dziecko wiedziało, że ma prawo do bycia traktowanym z szacunkiem i z takim samym szacunkiem powinno traktować innych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz